Головний спеціаліст відділу взаємодії з суб’єктами державної реєстрації та підвищення кваліфікації державних реєстраторів Управління державної реєстрації Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) Руслана Алексій провела робочу зустріч з державними реєстраторами нерухомості та бізнесу Оноківської сільської ради Ужгородського району Закарпатської області.
Під час заходу обговорили проблемні питання у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, а також державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.
Проаналізовані останні зміни до законодавства у сфері державної реєстрації нерухомості та бізнесу. Зазначено, що 25 листопада 2021 року набрали чинності нові зміни до Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень. Так, тепер необхідні державному реєстратору прав на нерухоме майно відповідні відомості про технічну інвентаризацію, введення в експлуатацію, а також присвоєння адреси об’єкту нерухомого майна мають отримуватися з Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва в порядку інформаційної взаємодії з Державним реєстром речових прав на нерухоме майно.
Звернуто увагу на останні оновлення програмного забезпечення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. Також доведено до відома державних реєстраторів, що ДП «НАІС» доопрацювало програмне забезпечення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно в напрямку встановлення інформаційної взаємодії з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. Так, тепер державний реєстратор має можливість підтверджувати відповідність даних щодо ЄДРПОУ або найменування юридичної особи в режимі реального часу на відповідний запит. Поряд з цим також було констатовано і наявність інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань в частині запровадження інформаційної взаємодії з Державною податковою службою України для підтвердження відповідності даних в режимі реального часу на запит державного реєстратора до Державного реєстру фізичних осіб-платників податків.
Окремо було зазначено, що у зв’язку зі зміною розміру прожиткового мінімуму з 01 січня 2022 року відбулися зміни в розмірах сум адміністративного збору за проведення державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. Відповідно до Закону України “Про державний бюджет України на 2022 рік” з 01 січня 2022 року прожитковий мінімум для працездатних осіб становить 2481 гривня.
Також проінформовано про прийняття Мін’юстом наказу від 17.11.2021 № 4136/5 «Про внесення змін до наказу Міністерства юстиції України від 09 квітня 2021 року № 1318/5», яким було затверджено зміни до типових інформаційних карток адміністративних послуг у сфері державної реєстрації статутів територіальних громад, юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб-підприємців. Окремо було звернено увагу на те, що цим наказом передбачено внесення певних змін до типових інформаційних карток.
Під час робочої зустрічі окремо зупинилися на актуальних питаннях, пов’язаних з поданням та підтвердженням інформації про кінцевого бенефіціарного власника юридичної особи. Так, відповідно до останніх змін до Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення» термін для оновлення зазначених відомостей продовжено до 11 липня 2022 року (включно). Таким чином, зобов’язання щодо оновлення відомостей про КБВ залишилося незмінним, лише продовжено строк для такого оновлення з метою сприяння розвантаженню суб’єктів господарювання та державних реєстраторів. Отже, якщо юридична особа встигла оновити інформацію про КБВ до 11 жовтня 2021 року, то у неї відсутня необхідність повторно до 11 липня 2022 року оновлювати зазначені відомості на виконання пункту 4 розділу Х «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 361-IX. Також було констатовано, що процес щорічного підтвердження відомостей про КБВ відповідно до положень статті 171 Закону про реєстрацію має розпочатися з 2023 року, після завершення процедури оновлення зазначених відомостей, незалежно від того, чи оновлення відбулося у 2021 або 2022 році.
Додатково розглянули питання щодо порядку розгляду скарг на рішення, дії чи бездіяльність державного реєстратора. Так, скарги на рішення дії чи бездіяльність державного реєстратора розглядаються Міністерством юстиції України та його територіальними органами. Також було звернено увагу, що рішення, дії або бездіяльність державного реєстратора, суб’єкта державної реєстрації можуть бути оскаржені протягом 60 календарних днів з дня прийняття рішення, що оскаржується, або з дня, коли особа дізналася чи могла дізнатися про порушення її прав відповідною дією чи бездіяльністю. У разі якщо розгляд та вирішення скарги потребують перевірки діяльності державного реєстратора, суб’єкта державної реєстрації, а також залучення скаржника чи інших осіб, Міністерство юстиції України та його територіальні органи можуть встановити інші строки розгляду та вирішення скарги, повідомивши про це скаржника. При цьому загальний строк розгляду та вирішення скарги не може перевищувати 45 календарних днів.
Обговорили подальшу роботу, співпрацю та взаємодію у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.
НОВИНИ
На Закарпатті триває взаємодія з державними реєстраторами
- Деталі