Фахівець відділу взаємодії з суб’єктами державної реєстрації та підвищення кваліфікації державних реєстраторів Управління державної реєстрації Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) Руслана Алексій за допомогою Skype-зв’язку провела онлайн-семінар для державних реєстраторів юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Закарпатської області на тему: «Обговорення Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення механізму протидії рейдерству» та інших змін у сфері державної реєстрації бізнесу».
Зокрема, мова йшла про те, що 26.07.2022 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення механізму протидії рейдерству» та інших змін у сфері державної реєстрації бізнесу». Цим Законом визначено багато суттєвих змін у сфері державної реєстрації юридичних та фізичних осіб-підприємців. Так, згідно із нормами цього закону державний реєстратор під час проведення державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі, у зв’язку із зміною частки засновника (учасника) у статутному (складеному) капіталі (пайовому фонді) юридичної особи у результаті відчуження її таким засновником (учасником) на підставі правочину, що не посвідчений нотаріально, або на підставі нотаріально посвідченого правочину, правовий наслідок якого пов’язується з настанням певної обставини, також встановлює наявність чи відсутність зареєстрованих обтяжень щодо відповідної частки засновника (учасника) у статутному (складеному) капіталі (пайовому фонді) юридичної особи шляхом отримання відомостей з Державного реєстру обтяжень рухомого майна та/або перебування такого засновника (учасника) в Єдиному реєстрі боржників. Крім цього, у державного реєстратора виникає обов’язок інформування інформування в режимі реального часу засновників (учасників) юридичних осіб, керівника юридичної особи засобами телекомунікаційного зв’язку (за наявності в Єдиному державному реєстрі інформації про здійснення зв’язку з такими особами ) про факт подання (прийому) документів для проведення реєстраційних дій щодо такої юридичної особи та про факт проведення реєстраційних дій з повідомленням відповідних актуальних відомостей з Єдиного державного реєстру.
Законом №2255 розширено перелік документів, які засвідчують повноваження представника юридичної особи, а також виключено статтю 27 Закону «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань», яка визначала підстави для зупинення розгляду документів, поданих для державної реєстрації.
Також обговорили й особливості роботи державного реєстратора під час воєнного стану згідно із останніми змінами до законодавства у сфері державної реєстрації, у тому числі й нові вимоги до діяльності державного реєстратора у зв’язку з дією воєнного стану.
Звернули увагу й на особливості проведення реєстраційних дій в автоматичному режимі без участі державного реєстратора. Автоматичний режим проведення реєстраційних дій означає їх проведення без участі державного реєстратора за допомогою використання Єдиного державного вебпорталу електронних послуг; для проведення державної реєстрації фізична особа, керівник чи засновники (учасники) юридичної особи використовують засоби електронної ідентифікації з високим рівнем довіри; існує вичерпний перелік реєстраційних дій, які можуть вчинятися без участі державного реєстратора тощо. Під час семінару зупинилися й на деяких аспектах подання інформації про кінцевого бенефіціарного власника у період дії воєнного стану та інших питаннях, пов’язаних зі вчиненням реєстраційних дій у сфері державної реєстрації бізнесу.