Сьогодні одним із проблемних питань, які виникають у новостворених громад – це виявлення та взяття на облік безхазяйного майна.
Відповідно до статті 335 Цивільного Кодексу України безхазяйною є річ яка не має власника або власник якої невідомий. Безхазяйні речі беруться на облік органом, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, за заявою органу місцевого самоврядування, на території якого вони розміщені. Про взяття безхазяйного нерухомого майна на облік робиться оголошення у друкованих засобах масової інформації. Після спливу одного року з дня взяття на облік безхазяйної нерухомої речі вона за заявою органу, уповноваженого управляти майном відповідної територіальної громади, може бути передана за рішенням суду у комунальну власність.
Розкажемо покрокову інструкцію як це зробити.
Отже, крок 1.
Виявлення безхазяйного нерухомого майна.
Для міських (сільських, селищних) рад оптимальним, на нашу думку, є створення постійно діючої комісії при виконкомі, яка буде опікуватися питаннями безхазяйного нерухомого майна. Звичайно, не кожного дня на території відповідної ради виявляють безхазяйне нерухоме майно, але все ж таки доцільно, аби така комісія діяла постійно, адже не можна знати наперед, коли вона стане у нагоді. Важливо у Положенні про цю комісію зазначити періодичність проведення її засідань — у міру необхідності. Тобто за відсутності потреби вирішення питань щодо роботи з безхазяйним нерухомим майном засідання комісії не проводяться. Тож потурбуйтеся, щоб при виконкомі була така комісія, рекомендуємо створити її рішенням виконкому.
Крок 2
Фіксація факту наявності безхазяйного нерухомого майна
Наприклад, у разі виявлення безхазяйного нерухомого майна члени комісії мають проінспектувати таке майно у місці його розташування та за результатами скласти відповідний акт. До речі, форму акта також доцільно розробити свою. Далі вже складений акт комісія виносить на розгляд виконкому, який його затверджує, та вирішує, які подальші дії необхідно вчинити. Перш за все виконком направляє запит до Бюро технічної інвентаризації щодо наявності технічної документації на даний об’єкт. Залежно від отриманої відповіді продовжується робота. Так, якщо технічна документація на цей об’єкт нерухомості відсутня — замовляємо її виготовлення, а якщо вона є в наявності — просимо надати дублікат чи копію. Далі звертаємося до органу, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно та їх обтяжень щодо наявності у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно відомостей про власника цього майна. Якщо відомості про власника відсутні — звертаємося до цього ж органу із заявою стосовно взяття такого майна на облік як безхазяйного. Алгоритм дій державного реєстратора зазначений у пунктами 82 – 88 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою КМУ 25.12.2015 №1127.
Крок 3
Взяття на облік безхазяйного нерухомого майна
Здійснюється органом, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно та їх обтяжень. Після взяття на облік майна як безхазяйного комісія розміщує оголошення про цей факт у друкованих засобах масової інформації з метою виявлення власника. Якщо після розміщення оголошення власник звертається з документами, що підтверджують його право власності на це майно. У разі ж, якщо власник не з’явився, потрібно чекати один рік з дня взяття на облік безхазяйної нерухомої речі — тільки після цього маєте право звернутися до суду з позовною заявою про передачу у комунальну власність безхазяйного нерухомого майна.
Нагадаємо, що до суб’єктами державної реєстрації прав відповідно до пункту 2 частини першої ст. 6 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» є:
· виконавчі органи сільських, селищних та міських рад, Київська, Севастопольська міські, районні, районні у містах Києві та Севастополі державні адміністрації (які перебувають в трудових відносинах з державним реєстратором);
· акредитовані суб’єкти;
· державні реєстратори прав на нерухоме майно та нотаріуси.
Крок 4
звернення до суду з позовною заявою про передачу у комунальну власність безхазяйного нерухомого майна.
Крок 5
прийняття майна у комунальну власність на підставі рішення суду.
Головний спеціаліст відділу розгляду звернень
та забезпечення діяльності комісії з питань розгляду
скарг у сфері державної реєстрації Управління
державної реєстрації
Головного територіального управління
юстиції у Закарпатській області Оксана Візічканич
10.06.2019